O.4.C.

Oficiální stránky O.4.C.

Tony Yayo

Tony Yayo

image_mini.jpg

No myslím, že nejdříve než se pustím do života tohoto Queenského rappera, mohli bychom si udělat představu co znamená pojem FREE YAYO, se kterým jste se již určitě minimálně jednou setkali. Zasvěceným to je jistě více než jasné, ale pro ty, kteří se jen domnívají: Jak se později dočtete v jeho životopise kolem roku 2002 se Yayo dostal do vězení kvůli držení střelné zbraně. Tím začala kampaň ostatních členů G-Unit volně pobíhajících po světě, aby se na jejich Homieho nezapomnělo. Ve svých klipech začali nosit trička s tímto nápisem, heslo můžete spatřit jako grafity nebo zazní v textu. Tony se stal "free"9.ledna 2004 a jeho propuštění bylo velkou senzací. Následky jeho nedobrovolného pobytu za mřížemi si můžete poslechnout na jeho debutovém albu "Thoughs of A Predicate Felon", které vzniklo skoro celé v Yayově cele, myslím tím po lyrické stránce samozřejmě…

Teď už ale k tomu, jak vypadal jeho život ,když zrovna nebyl mezi čtyřmi stěnami.

Psal se rok 1978 a v New Yorku panovalo jaro, byl poslední den měsíce března. Když do porodnice v černošském ghettu Jamaica Queens přišla paní Bernardová. V ten den se narodil malý Marvin, Marvin Bernard. V té době ještě samozřejmě nikdo nevěděl, co bude zač. A že bude později drogový dealer a rapová hvězda, tak s tím se asi taky nepočítalo. Byl to jeden ze tří lidí, kteří stáli u vzniku skupiny nyní už labelu G-Unit, ale to bych teď předbíhal. V mládí a rané dospělosti byl Yayo dost problémový. A v jeho životě je hodně negativních událostí. V první polovině 90. let se potkal s tehdy ještě neznámým Curtisem Jacksonem. Pocházeli ze stejné čtvrti, měli společnou vášeň - rap a tak se začali setkávat častěji až se mezi nimi vyrýsovalo přátelství.

Jejich rapové cesty se ale v polovině tohoto desetiletí na nějaký čas rozdělují, aby se později zase mohli dát dohromady. Teď se Yayo kvůli rapu dostává nejen k posluchačům, ale i k soudu. V této době je Curtis známý už jako 50 Cent postřelen. To už jsou ale jejich společné začátky spřaženy i s Lloydem Banksem. Po tom, co se Fifty dostane z nemocnice jsou chlapci naplněni novou silou a nyní se zrodilo G-Unit. A už jako G-Unit se zavírají do studia a začínají mstít těch "Fiddyho" devět kulek. Ale možná i to je důvod, proč je tentokrát postřelen on. Stalo se tak během léta roku 2002.

Tony se ovšem neuzavřel do sebe, spíše naopak. Otevřel svou mysl a dal se do nahrávání pro G-Unit. Podílel se na 50 Centově multiplatinovém albu Get Rich Or Die Tryin. Ovšem na konci roku přichází pro G-Unit velmi špatná zpráva, Yayo je zadržen kvůli nedovolenému držení střelné zbraně a odsouzen ke dvěma letům za mřížemi. Když je 9. ledna propuštěn, začíná mu běžet čas na to, aby se zapojil do kolotoče slávy, svezl se na vlně G-Unit. A tak začíná tentokrát už na svobodě pracovat na svém albu. "Thoughts of a Predicate Felon" vychází 30.8.2005. Ale nenásleduje takový ohlas, jako u alb ostatních členů G-Unit. Yayo vysvětluje na albu podobně jako Buck celý svůj život i ten, který se odehrál za mřížemi. Hlasově se na něm projevili nejen členové G-Unit, ale mimo jiné i jejich blízcí "příbuzní" kterými jsou Dr. Dre a Eminem.

Kolem Yaya se váže zajímavá událost kolem 50 Centovy písně Candy Shop. Jestli jste si mysleli, že ji má na svědomý právě 50 tak jste se pletli. Naspsal ji právě Tony Yayo pod názvem So Seductive. Ale poskytl ji svému kamarádovy, který si ji upravil a použil na své album The Massacre

 
O.4.C.